Így vagy csodálatos, amilyen vagy. Ne próbálj hát másnak látszani. Az, amit keresel, már benned van. Nem a külvilágban kell felkutatnod. Itt van minden: a jelen pillanatban.
A Szelíd Mosoly Buddhista Szangha Jan Boswijk, holland pszichológus, pszichoterapeuta, buddhista tanító köré szerveződött gyakorlók közössége. A szangha tagjai Thich Nhat Hanh tanításai, hagyománya szerint közösen gyakorolnak, vesznek részt elvonulásokon, meditálnak. A szangha történetéről, életéről a weblap szangha menüpontjában olvashat.
Online meditációt tartunk minden szerdán 18:30 - 20:00 között. A meditációra mindenkit szeretettel várunk, ha részt kíván venni, a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen jelentkezhet. Szangha társunk Zoom meghívót küld, amivel csatlakozhat már 18:15 órától. A programban 25 perc vezetett meditáció, 10 perc sétáló meditáció, majd 25 perc csendes meditáció követik egymást. A sétáló meditációt mindenki a saját otthonában, csendes sétával végezheti. Az utolsó 15-20 percben lehetőség van megosztani az aznapi meditációval kapcsolatos élményeinket, gondolatainkat.
A meditációról további információk a szangha facebook oldalán találhatók.
Az elvonulást Jan Boswijk és Hilly Bol buddhista tanítók vezetik, akik Hollandiában élnek, és már 2005 óta van kapcsolatuk a magyar szanghával, és vezetnek Magyarországon elvonulásokat.
Az elvonulás helyszíne a Három Kincs Völgye. Csöndes, vezetett, sétáló meditációk váltogatják egymást az elvonulás öt napja során. Délelőttönként többnyire dharma-tanítások lesznek, és lehetőség nyílik majd kérdéseink felvetésére is. Kisebb csoportokban a hallott, és átélt élmények megosztása is a program része. Napi háromszori vegetáriánus étkezés, kényelmes szállás, nyugodt, csöndes, szép környezet segítik gyakorlásunkat, elmélyülésünket.
Az elvonulásról, és a költségekről itt olvashat részleteket.Az elvonulást Jan Boswijk és Hilly Bol buddhista tanítók vezetik, akik Hollandiában élnek, és már 2005 óta van kapcsolatuk a magyar szanghával, és vezetnek Magyarországon elvonulásokat.
Az elvonulás helyszíne a Három Kincs Völgye. Csöndes, vezetett, sétáló meditációk váltogatják egymást az elvonulás öt napja során. Délelőttönként többnyire dharma-tanítások lesznek, és lehetőség nyílik majd kérdéseink felvetésére is. Kisebb csoportokban a hallott, és átélt élmények megosztása is a program része. Napi háromszori vegetáriánus étkezés, kényelmes szállás, nyugodt, csöndes, szép környezet segítik gyakorlásunkat, elmélyülésünket.
Az elvonulásról, és a költségekről itt olvashat részleteket.Az elmúlt években Thich Nhat Hanh műveiből több idézetet gyűjtöttünk össze. Ezt a gyűjteményt itt weboldalon a Tanítások/Idézetek menüpontban megtekintheti.
Amikor az emberek azt mondják „ Ne csak ülj ott, csinálj valamit” cselekvésre ösztönöznek. Azonban, ha létezésed gyenge minőségű, -ha nincs benned elég béke, megértés és egykedvűség, ha még sok a harag és aggodalom- akkor a cselekvésed is gyenge lesz. A cselekedeteidnek egy magas szintű létezésből kell fakadniuk.
A létezés „nemcselekvés”, így a cselekvés minősége a „nemcselekvés” minőségétől függ. A „nemcselekvés” már megvalósítás.
Vannak emberek, akik látszólag nem sokat tesznek, de jelenlétük létfontosságú a világ jólléte szempontjából. Talán ismersz ilyen embereket,akik szilárdak és bár nem csinálnak mindig valamit, nem keresnek sok pénzt, vagy nem merülnek bele valamilyen feladatba, mégis fontosak a számodra, a jelenlétük minősége teszi őket igazán hozzáférhetővé.
A „ nemcselekvést” gyakorolják, magas minőségű jelenlétet. Az „itt és most”-ban való jelenlét -szilárdan és teljességben- a legpozitívabb részvétel a közös helyzetünkben
Thich Nhat Hanh: How to sit (2014)
Milyen lehet a
pók hangja s miről szólna
az őszi szélben?
Macuó Basó (1644–1694)
(ford.: Fodor Ákos)
Az elmúlt években Thich Nhat Hanh műveiből több idézetet gyűjtöttünk össze. Ezt a gyűjteményt itt weboldalon a Tanítások/Idézetek menüpontban megtekintheti.
Amikor feldühítettek bennünket, bizony 24 órán belül tudatni akarjuk ezt az érintettekkel. Ha úgy érezzük, hogy képtelenek vagyunk higgadtan szólni a másikhoz, miközben a 24 órás határidő egyre közelebb van, készíthetünk egy „Békeüzenetet”. Képtelenek vagyunk anélkül lefeküdni, hogy érzéseinket higgadtan nem juttatnánk kifejezésre. Ez jó a másiknak is, hiszen akár csodálkozhat azon, hogy miért vagyunk képtelenek mosolyogni. Amint tudomásunkra jut, hogy a másik kézhez vette a jegyzetünket, máris megkönnyebbülünk. Használhatod az alábbit vagy elkészítheted a te sajátos helyzetedhez igazodót.
Békeüzenet
Dátum:
Időpont:
Kedves ....!
Szeretném a tudomásodra hozni, hogy ma reggel (délután) olyat mondtál (tettél), ami rettenetesen feldühített. Komolyan megviselt. Ezt mondtad (tetted):
Leülhetnénk, hogy tisztázzuk mindezt? Neked mikor lenne erre alkalmas időpontod?
Szeretettel, ......
Forrás: Thich Nhat Hanh (2017). „How to fight”. Paralax Press, Berkeley, California
EPIKTÉTOSZ-VISSZHANG
Sose mondd azt: "el-
veszítettem", semmiről;
mondd: "visszaadtam".
Fodor Ákos (1945-2015)