Így vagy csodálatos, amilyen vagy. Ne próbálj hát másnak látszani. Az, amit keresel, már benned van. Nem a külvilágban kell felkutatnod. Itt van minden: a jelen pillanatban.
A Szelíd Mosoly Buddhista Szangha Jan Boswijk, holland pszichológus, pszichoterapeuta, buddhista tanító köré szerveződött gyakorlók közössége. A szangha tagjai Thich Nhat Hanh tanításai, hagyománya szerint közösen gyakorolnak, vesznek részt elvonulásokon, meditálnak. A szangha történetéről, életéről a weblap szangha menüpontjában olvashat.
Online meditációt tartunk minden szerdán 18:30 - 20:00 között. A meditációra mindenkit szeretettel várunk, ha részt kíván venni, a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen jelentkezhet. Szangha társunk Zoom meghívót küld, amivel csatlakozhat már 18:15 órától. A programban 25 perc vezetett meditáció, 10 perc sétáló meditáció, majd 25 perc csendes meditáció követik egymást. A sétáló meditációt mindenki a saját otthonában, csendes sétával végezheti. Az utolsó 15-20 percben lehetőség van megosztani az aznapi meditációval kapcsolatos élményeinket, gondolatainkat.
A meditációról további információk a szangha facebook oldalán találhatók.
Közzétette: Szelíd Mosoly Buddhista Szangha – 2023. szeptember 2., szombat
Az elvonulást Jan Boswijk és Hilly Bol buddhista tanítók vezetik, akik Hollandiában élnek, és már 2005 óta van kapcsolatuk a magyar szanghával, és vezetnek Magyarországon elvonulásokat.
Az elvonulás helyszíne a Három Kincs Völgye. Csöndes, vezetett, sétáló meditációk váltogatják egymást az elvonulás öt napja során. Délelőttönként többnyire dharma-tanítások lesznek, és lehetőség nyílik majd kérdéseink felvetésére is. Kisebb csoportokban a hallott, és átélt élmények megosztása is a program része. Napi háromszori vegetáriánus étkezés, kényelmes szállás, nyugodt, csöndes, szép környezet segítik gyakorlásunkat, elmélyülésünket.
Az elvonulásról, és a költségekről itt olvashat részleteket.Az elvonulást Jan Boswijk és Hilly Bol buddhista tanítók vezetik, akik Hollandiában élnek, és már 2005 óta van kapcsolatuk a magyar szanghával, és vezetnek Magyarországon elvonulásokat.
Az elvonulás helyszíne a Három Kincs Völgye. Csöndes, vezetett, sétáló meditációk váltogatják egymást az elvonulás öt napja során. Délelőttönként többnyire dharma-tanítások lesznek, és lehetőség nyílik majd kérdéseink felvetésére is. Kisebb csoportokban a hallott, és átélt élmények megosztása is a program része. Napi háromszori vegetáriánus étkezés, kényelmes szállás, nyugodt, csöndes, szép környezet segítik gyakorlásunkat, elmélyülésünket.
Az elvonulásról, és a költségekről itt olvashat részleteket.Az elmúlt években Thich Nhat Hanh műveiből több idézetet gyűjtöttünk össze. Ezt a gyűjteményt itt weboldalon a Tanítások/Idézetek menüpontban megtekintheti.
A helyes tudatosság nem valamilyen célt szolgáló eszköz, hanem mindenekelőtt maga az út. Sokféleképpen használhatjuk az eszközöket, például egy kést. Ha ezt odaadjuk valakinek, lehet, hogy fafaragásra vagy zöldségaprításra használja, de az is lehet, hogy lop vagy öl vele. Az éber figyelem nem olyan, mint egy kés. Nem olyan eszköz, amely jóra és rosszra egyaránt szolgálhat. Mégis sokan eszközként beszélünk róla. Úgy fogalmazunk, hogy az éber figyelem segíti a gyógyulást, a megbékélést, ha bevetjük, akkor több pénzt kereshetünk, és hatékonyabban olthatjuk ki az ellenség életét.
A valódi éber figyelem nem csak a boldogsághoz vezető út, hanem maga a boldogság útja. Amikor gyakoroljuk a tudatos légzést, a belégzésünk nem eszköz, ami egy bizonyos célt szolgál. Ha tudjuk, hogyan lélegezzünk, rögtön örömöt, békét és gyógyulást találunk benne. Ha belégzés közben szenvedünk – ha azt gondoljuk, „most azért szenvedek, hogy később majd jobban érezzem magam” –, az nem a helyes tudatosság. A helyes tudatosság lényege, hogy az út minden lépése az út maga. Olyan módon kell gyakorolnunk, hogy azonnal békét, nyugalmat és örömet találjunk benne.
Thich Nhat Hanh: A zen és a bolygó megmentésének művészete (Ursus Libris, 2022. Fordította: Máriás Petra.)
Ösvény hajlatán
vadrózsaillat szólít:
„vándor, megpihenj".
Josza Buszon (1716-1784)
(ford.: Greguss Sándor)
Az elmúlt években Thich Nhat Hanh műveiből több idézetet gyűjtöttünk össze. Ezt a gyűjteményt itt weboldalon a Tanítások/Idézetek menüpontban megtekintheti.
Ha mély tudatossággal érintünk valamit, mindent érintünk. Ugyanez igaz az időre. Ha egy pillanatot mély tudatossággal érintünk, minden pillanatot érintünk. Az Avatamszaka szútra szerint, ha egy pillanatot mélyen átélünk, abban a pillanatban benne van egy teljes múlt és a jövő. „Egyben benne rejlik minden." A jelen pillanat megérintése nem azt jelenti, hogy megszabadulunk a múlttól és a jövőtől. Amikor megérintjük a pillanatot, ráébredünk, hogy ez a múltból áll, és a jövőt teremti meg. A jelen érintésével egy időben megérintjük a múltat és a jövőt. Globálisan megérintjük az idő végtelenségét, a valóság végső dimenzióját. Ha igen mély figyelemmel iszunk egy pohár teát, megérintjük a jelen pillanatot, és megérintjük az idő egészét. Ez a tette Szent Ferenc, amikor olyan mélyen érintette meg a mandulafát, hogy még a tél közepén is virágozni látta. Átalakította az időt. A meditáció azt jelenti, hogy az élet minden pillanatát mélyen éljük meg. A meditáció segítségével látjuk, hogy a hullámok vízből állnak, a történelmi és a végső dimenzió valójában egy. Még ha hullámok világában élünk is, megérintjük a vizet, és tudjuk, hogy a hullám nem más, mint a víz. Szenvedünk, ha csak a hullámot érintjük meg. De ha megtanuljuk, miként maradjunk kapcsolatban a vízzel, az nagy megkönnyebbülést hoz. Aggodalmaink nagy részétől megszabadít, ha megérintjük a nirvánát. Dolgok, amelyek a múltban felzaklattak minket, immár nem lesznek fontosak, és egy nap majd - képzeljük el – képesek leszünk megérinteni a végtelen időt és teret.
Thich Nhat Hanh: A béke érintése (Édesvíz kiadó, 2004)
ólomszürke ég
adja a vásznat a fák
lombvöröséhez
Török Attila