Így vagy csodálatos, amilyen vagy. Ne próbálj hát másnak látszani. Az, amit keresel, már benned van. Nem a külvilágban kell felkutatnod. Itt van minden: a jelen pillanatban.
A Szelíd Mosoly Buddhista Szangha Jan Boswijk, holland pszichológus, pszichoterapeuta, buddhista tanító köré szerveződött gyakorlók közössége. A szangha tagjai Thich Nhat Hanh tanításai, hagyománya szerint közösen gyakorolnak, vesznek részt elvonulásokon, meditálnak. A szangha történetéről, életéről a weblap szangha menüpontjában olvashat.
Online meditációt tartunk minden szerdán 18:30 - 20:00 között. A meditációra mindenkit szeretettel várunk, ha részt kíván venni, a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen jelentkezhet. Szangha társunk Zoom meghívót küld, amivel csatlakozhat már 18:15 órától. A programban 25 perc vezetett meditáció, 10 perc sétáló meditáció, majd 25 perc csendes meditáció követik egymást. A sétáló meditációt mindenki a saját otthonában, csendes sétával végezheti. Az utolsó 15-20 percben lehetőség van megosztani az aznapi meditációval kapcsolatos élményeinket, gondolatainkat.
A meditációról további információk a szangha facebook oldalán találhatók.
Az elvonulást Jan Boswijk és Hilly Bol buddhista tanítók vezetik, akik Hollandiában élnek, és már 2005 óta van kapcsolatuk a magyar szanghával, és vezetnek Magyarországon elvonulásokat.
Az elvonulás helyszíne a Három Kincs Völgye. Csöndes, vezetett, sétáló meditációk váltogatják egymást az elvonulás öt napja során. Délelőttönként többnyire dharma-tanítások lesznek, és lehetőség nyílik majd kérdéseink felvetésére is. Kisebb csoportokban a hallott, és átélt élmények megosztása is a program része. Napi háromszori vegetáriánus étkezés, kényelmes szállás, nyugodt, csöndes, szép környezet segítik gyakorlásunkat, elmélyülésünket.
Az elvonulásról, és a költségekről itt olvashat részleteket.Az elvonulást Jan Boswijk és Hilly Bol buddhista tanítók vezetik, akik Hollandiában élnek, és már 2005 óta van kapcsolatuk a magyar szanghával, és vezetnek Magyarországon elvonulásokat.
Az elvonulás helyszíne a Három Kincs Völgye. Csöndes, vezetett, sétáló meditációk váltogatják egymást az elvonulás öt napja során. Délelőttönként többnyire dharma-tanítások lesznek, és lehetőség nyílik majd kérdéseink felvetésére is. Kisebb csoportokban a hallott, és átélt élmények megosztása is a program része. Napi háromszori vegetáriánus étkezés, kényelmes szállás, nyugodt, csöndes, szép környezet segítik gyakorlásunkat, elmélyülésünket.
Az elvonulásról, és a költségekről itt olvashat részleteket.Az elmúlt években Thich Nhat Hanh műveiből több idézetet gyűjtöttünk össze. Ezt a gyűjteményt itt weboldalon a Tanítások/Idézetek menüpontban megtekintheti.
„A „megállás” a meditáció első mozzanata. A második pedig a mélyre tekintés. Mihelyst nyugalmat, békét és örömérzetet teremtünk a testünkben és az elménkben, jobban meglátjuk problémáink gyökerét, közelebb kerülünk a megvilágosodáshoz, és utat nyitunk a változásnak. A „megállás” megnyitja előttünk azt a folyósót, ahonnan úgy tudjuk szemlélni negatív gondolatainkat, hogy közben ne vesszünk el bennük. Ezt egyszerűen felismerésnek hívjuk. A „megállás” arra is lehetőséget teremt, hogy kapcsolatba kerüljünk mindazzal, ami pozitív és gyógyító erejű.”
Íme egy újabb versike és javaslat arra, hogy hová tehetjük:
A bejárati ajtóra:
Megérkeztem.
Én magam vagyok az otthonom.
Forrás: Thich Nhat Hanh (2012) (Ford. Holbok Zoltán). „Csöndsarok”. Jaffa Kiadó, Budapest.
a legfájóbb pont
az volt, mit a mondatunk
végére tettél
Imre János
Az elmúlt években Thich Nhat Hanh műveiből több idézetet gyűjtöttünk össze. Ezt a gyűjteményt itt weboldalon a Tanítások/Idézetek menüpontban megtekintheti.
Az együttérzés képes semlegesíteni a haragot. Ha tudod, miként mozgósíthatod az együttérzés energiáját, akkor képes vagy átalakítani a dühödet. Amikor meglátod szenvedő embertársad, amikor megérted szenvedése okát, akkor váratlanul feltámad benned az együttérzés. Ha felébred az együttérzés, te már nem szenvedsz többé, amikor arra az emberre nézel, aki megsebesített vagy fájdalmat okoz neked. Már nem akarod megbüntetni. E helyett segíteni akarsz, hogy enyhítsd a szenvedését. Beszélhetünk akár a szenvedés jóságáról. A szenvedés megértést és együttérzést teremthet, ami a boldogság alapja.
Forrás: Thich Nhat Hanh (2017). „How to fight”. Paralax Press, Berkeley, California.
Keze tele van
kagylókkal – nézd, mily szépek!
hívja barátját.
Maszaoka Siki (1867-1902)
(ford.: Horváth Ödön)